poniedziałek, 30 maja 2016

Jak uzyskać efekt rdzy z preparatami Pentart?

W sklepie Paper Concept jakiś czas temu pojawiły się preparaty firmy Pentart do uzyskania efektu rdzy. Dzisiaj postaram się Wam przybliżyć ten temat. Mam nadzieję, że mój ekspresowy mini  tutorial wykonany dla Paper Concept sprawi, że nabierzecie chęci aby spróbować zabawy z nimi.
Nie zanudzając Was, wspomnę tylko, że preparaty jak i proszek dostępne są w sprzedaży w bardzo korzystnych cenach! Dla mnie to wielki plus! Preparaty dają świetne i bardzo szybkie efekty, są wydajne i proste w użyciu. Można je stosować na metalu, drewnie, plastiku, masie plastycznej, gipsie, papierze i innych. 
Dzisiaj pokaże, jak uzyskać efekt rdzy na masie plastycznej.
1. Odlew z masy pokrywamy klejem, lakierem lub innym preparatem, który zwiększy przyczepność proszku.  Ja użyłam lakieru akrylowego, który bardzo szybko schnie i wydaje mi się odpowiedni do tego typu zadań. Ale można również użyć kleju Magic, farby, gessa czy kleju do decoupage. Wszystko co zwiększy przyczepność jest dobre.
Ja nanoszę zawsze klej czy w tym przypadku lakier zwykłą gąbką do naczyń. Jest to bardzo wygodne i tanie rozwiązanie. Można również to robić pędzelkiem wówczas klej,lakier dojdzie we wszystkie zakamarki naszego przedmiotu.
P5298787
2. Następnym krokiem jest nałożenie proszku na lepką powierzchnię. Musimy pamiętać, aby docisnąć dobrze pyłek do klejącej powierzchni. Jest to niezbędne. Nadmiar zawsze usuwam suchym pędzelkiem.
P5298791
3. Nie czekamy, tylko kropimy wybranym kolorem odczynnika, lub też wszystkimi trzema. Efekt jest niemalże natychmiastowy.
P5298793
Poniżej przykład zardzewiałego drewna.
P5298794
A tak wyglądają moje gotowe elementy, które pordzewiały. Zaznaczę tylko, że w przypadku, gdy proszku sypnie nam się za dużo i nie oczyścimy powierzchni pędzelkiem – co się zdarza – nie należy się stresować. Wystarczy nanieść więcej odczynnika i koniecznie pozostawić do wyschnięcia najlepiej do dnia następnego. Wówczas będziemy mogli cieszyć się naprawdę zadowalającym efektem rdzy na naszych pracach.
P5298797

Efekt zależy od Waszej inwencji twórczej. Można miejscami tylko postarzyć dany element rdzą. Nie musi być cały pokryty preparatami. Zapewniam, że jest to fajna zabawa a i efekt końcowy bardzo ciekawy na żywo :) Rdza wygląda świetnie i jest genialnym rozwiązaniem gdy chcemy uzyskać oryginalne prace w stylu retro, vintage czy też innym.
P5298802

Mam nadzieję, że moje wskazówki uznacie za pomocne.
Pozdrawiam
Do wykonania użyłam:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dzięki za wizytę i pozostawienie komentarza